Załóż start – up bez falstartu

Wszystko co warto wiedzieć o start – upach

Polski rynek start up-ów nadal można określić jako młody i dopiero kształtujący prawidła jakimi będzie rządził się w przyszłości. Nie mnie jednak szacuje się, że w 2016 r. w Polsce było około 2700 start upów.

Garść statystyk

Najwięcej prowadzonych w Polsce start – upów zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla urządzeń mobilnych jest to działanie, które podejmuje 14,2% wszystkich polskich start upów. Na drugim miejscu w podziale na branże znajdują się firmy zajmujące się szeroko rozumianym e-commerce, zaś trzecie miejsce przypada w udziale start upom tworzącym oprogramowanie dla firm.

Fundusze na własny biznes

Jak pokazują badania niemal połowa polskich start upów finansowana jest ze środków własnych właścicieli, jednak znaczna ich część korzysta także z dotacji unijnych oraz funduszy venture capital. Mniej popularne w Polsce, za to dobrze sprawdzające się zagranicą rozwiązania to także znalezieni inwestora lub anioła biznesu, który pomaga sfinansować projekt w początkowej fazie jego działania.

Wybór formy prawnej

Start up nie jest formą prowadzenia działalności a określeniem dla młodej firmy, która ma innowacyjny i niecodzienny pomysł na swoje działania. Dlatego też chcą założyć tego typu biznes należy zdecydować się na dopuszczalną przez polskie prawo formę prawną, jej wyrób zależy od profilu działalności firmy oraz tego, które z rozwiązań będzie najkorzystniejsze dla nowo powstającej firmy. Z reguły na początku młodzi przedsiębiorcy decydują się na te formy, które nie wiążą się ze skomplikowanymi procedurami.