Zakładanie spółek w Hiszpanii- gdzie szukać wsparcia?

W Hiszpanii zakładanie spółek jest dość popularnym przedsięwzięciem. Możliwość ta stanowi sensowną alternatywę dla zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej. Z tego też względu na taki krok decydują się nie tylko ci, którzy faktycznie mają wspólnika i nie chcą działać w pojedynkę.

Poza możliwością samozatrudnienia lub też założenia działalności jednoosobowej zatrudniającej pracowników, istnieje także możliwość rejestracji spółki. Jest kilka rodzajów spółek, a niektóre do złudzenia przypominają te, które znamy z Polski, chociaż nie są tożsame. Każdy kraj ma swoje ustawodawstwo i wymogi, z którymi trzeba się zapoznać już na starcie. Wśród typów spółek, jakie możemy założyć w Hiszpanii znajdziemy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę jawną, komandytową, a także spółkę akcyjną.

Założenie firmy w Hiszpanii w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi sensowną alternatywę dla samozatrudnienia. Państwo stworzyło nawet jej dodatkowy wariant- Nowe przedsiębiorstwo. W tym wariancie kwestie formalne związane z rejestracją podmiotu ozstały skrócone do absolutnego minimum, aby ułatwić przedsiębiorcy start.

W jaki sposób dopełnić formalności?

Na rynku hiszpańskim działają firmy oferujące profesjonalne doradztwo biznesowe, a także wsparcie w kwestiach księgowych i podatkowych. Warto zajrzeć na stronę jednej z takich firm- accountingservicesinspain.com. Specjaliści tam pracujący przede wszystkim mogą doradzić nam na starcie, czy korzystniejsze będzie dla nas prowadzenie działalności w formie spółki czy też działalności jednoosobowej. W przypadku chęci rejestracji spółki- pomogą dopełnić wszystkich kwestii formalnych, których w tym przypadku jest odrobinę więcej. Możemy liczyć na:

– Profesjonalne doradztwo na każdym etapie prowadzenia firmy, od momentu podjęcia decyzji o jej założeniu aż po regularne rozliczenia księgowe i podatkowe w momencie, kiedy podmiot będzie już działał na rynku.

– Nadzorowanie wszelkich kwestii urzędowych, wsparcie podczas wizyty u notariusza. Przygotowanie i opracowanie niezbędnych dokumentów- umów, wniosków, poręczeń czy też statutów.

– Pomoc przy dokonywaniu rejestracji w REA, w Urzędzie Skarbowym, w Urzędzie Ubezpieczeń Społecznych itd.

Korzystanie z pomocy takiej firmy dodatkowo ma sens w sytuacji, kiedy nie do końca znamy język hiszpański, a wszelkie dokumenty muszą być złożone właśnie w tym języku. Decydując się na polską firmę z zakresie doradztwa biznesowego, która działa w Hiszpanii- mamy możliwość porozumiewać się ze specjalistami w naszym rodzimym języku, co wiele ułatwia startującemu przedsiębiorcy.

Spółka- ile to kosztuje?

Dobrze jest już na starcie wiedzieć, że założenie firmy w Hiszpanii w formie działalności jednoosobowej nie wiąże się z wielkimi kosztami. Jednakże, w przypadku spółki sytuacja wygląda inaczej. Już na etapie rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością u notariusza trzeba mieć utworzone konto bankowe podmiotu, gdzie zostanie wpłacona kwota kapitału początkowego spółki, która obecnie wynosi około 3000 euro. Oczywiście, kwota ta dzieli się na wszystkich uczestników spółki- jeśli jednak zostaje założona w pojedynkę, konieczna będzie wpłata pełnej kwoty.