Podatki firm w Hiszpanii- czego się można spodziewać?

Prowadzenie własnej firmy w Hiszpanii niesie ze sobą wiele wyzwań. Już na etapie samej rejestracji nowego podmiotu trzeba poświęcić sporo czasu na to, aby rozeznać się w hiszpańskim ustawodawstwie i faktycznie wybrać rozwiązanie najbardziej korzystne z punktu widzenia przyszłego przedsiębiorcy. Z pewnością pomaga w tym biegła znajomość języka, a także dobre rozeznanie na hiszpańskim rynku.

 

W Hiszpanii rejestracja firmy może przebiegać w różny sposób w zależności od tego na jaką osobowość prawną firmy się zdecydujemy. Krok po kroku należy przejść przez wszystkie zaplanowane procedury, aby rozpocząć legalną działalność na rynku. Do najczęściej wybieranych opcji należy samozatrudnienie, a więc rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jak i rejestracja spółki. Tutaj najpopularniejszym wariantem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, szczególnie w wariancie dla nowych przedsiębiorstw. Prawo podatkowe a spółka- czego możemy się spodziewać i czy przedsiębiorcy faktycznie mogą w praktyce liczyć na wsparcie ze strony hiszpańskich władz?

System podatkowy, który można określić jako przyjazny

Najczęściej, system podatkowy, z którym możemy spotkać się w Hiszpanii jest uważany za przyjazny dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą i to z pewnością dobra informacja na start. Szereg informacji z tym związanych można znaleźć na stronie jednego z biur rachunkowych- https://accountingservicesinspain.com/. A ponieważ kwestie podatkowe niejednokrotnie bywają zawiłe- dobrze jest mieć pod ręką doświadczonego księgowego, który będzie w stanie doradzić nam w kluczowych sytuacjach. Dodatkowo, spoglądając na hiszpańskie ustawodawstwo w kwestiach podatkowych warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

 

  • Wsparcie ze strony hiszpańskiego rządu jest różne, ale najczęściej jest przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dostępne są zarówno programy ogólnokrajowe jak i regionalne. Wsparcie dotyczy na przykład środków na start firmy.
  • Autonomiczne wspólnoty bardzo często oferują dotacje na tworzenie nowych firm jak i na modernizację lub rozbudowę już istniejących.
  • Ulgi i dotacje są przewidziane dla firm, które zatrudniają kobiety, osoby niepełnosprawne czy też zarejestrowane jako bezrobotne. Ten rodzaj wsparcia ma za zadanie wzmacniać kapitał ludzki w hiszpańskich firmach.
  • W niektórych regionach można skorzystać ze wsparcia na poczet inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii czy też w przypadku branży turystycznej. Warto rozeznać się w programach, jakie są oferowane w konkretnych, autonomicznych wspólnotach- być może nasza firma będzie akurat operować w branży, która jest w wyjątkowy sposób dotowana.
  • Prawo podatkowe a spółka- w tym przypadku również można liczyć na wsparcie, gdyż przez pierwsze dwa lata od rejestracji spółki przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjną stawkę podatkową. Trzeba jednak spełnić jeszcze dodatkowe wymagania, aby z takiej ulgi skorzystać. Wynosi ona 15% i jest bardzo korzystna. Z tego też względu możliwość rejestracji spółki jest często rozważana jako alternatywa dla rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej.