Największe firmy technologiczne końca drugiej dekady 21. wieku

W ostatnim wpisie było trochę na temat Technologia zmienia świat. To od firm technologicznych będzie w dużej mierze zależało jak będzie wyglądał nasz świat za 5, 10 czy 100 lat, dlatego tak ważne jest, aby firmy te dbały o środowisko i harmonijny rozwój technologii pomagającej nie tylko ludzkości, ale także całej Ziemi. Aktualnie w czołówce firm technologicznych, które najbardziej zmieniają świat znajdują się takie firmy jak: Apple, Alphabet, Microsoft, Facebook, Samsung, Intel, IBM, Amazon, Nvidia. Czym przede wszystkim zajmują się te firmy?

Apple (http://www.apple.com/): projektowanie i produkcja tak zwanej „elektroniki użytkowej”, oprogramowania i komputerów osobistych.

Alphabet (https://abc.xyz/): wszystkim od wyszukiwarek internetowych (Google), poprzez autonomiczne samochody (Waymo), sztuczną inteligencję (DeepMind) a skończywszy na badaniach nad starzeniem (Calico).

Microsoft (https://www.microsoft.com/): czyli firma stojąca za systemem operacyjnym, z którego korzysta znaczna część użytkowników komputerów, ale także technologia do rozszerzonej rzeczywistości z hologramami w roli głównej (HoloLens)

Facebook (https://www.facebook.com/): przede wszystkim sieć społecznościowa i wszystko co z tym związane, czyli np. technologie do rozpoznawania twarzy, analizy zachowań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, centra danych przechowujące te wszystkie informacje

Samsung (http://www.samsung.com/pl/): produkcja technologii mobilnej (tak, między innymi są odpowiedzialni za te wybuchające smartfony, ale także te działające, i to naprawdę dobrze działające) oraz technologii z branży samochodowej, chemicznej, a nawet hotelarskiej

Amazon (https://www.amazon.com/): od sprzedaży, poprzez autonomiczne drony roznoszące zakupy, a skończywszy na gigantycznych centrach danych i sztucznych inteligencjach, które mają zagościć na stałe w naszych domach (Amazon Echo)

Nvidia (http://www.nvidia.com): produkcja najnowszej generacji GPU (procesory graficzne) dla potrzeb sztucznej inteligencji

Warto śledzić poczynania tych firm, których działania, miejmy nadzieję, sprawią że i ludzkości i reszcie Ziemi będzie się lepiej żyło.