Jaki rodzaj opodatkowania wybrać dla własnej działalności?

W momencie, gdy decydujesz się na założenie własnej firmy, musisz być świadomy, że czeka Cię ogrom formalności do wypełnienia. Podczas rejestracji, musisz wiedzieć, iż na druku CEIDG-1 będziesz zobowiązany do tego, aby wskazać odpowiednią formę opodatkowania.

Formy opodatkowania działalności

Prawo, które obowiązuje w Polsce wyróżnia cztery formy opodatkowania działalności. Najczęściej stosowaną skalą jest skala podatkowa, ale równie często występuje podatek liniowy. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą skorzystać z takich form opodatkowania do których zalicza się kartę podatkową a także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jeśli nie wiesz z jakiej formy opodatkowania skorzystać możesz poszukać na tej stronie – księgowość kraków i skorzystać z ich pomocy.

Skala podatkowa

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie na wybór formy opodatkowania, musisz pamiętać, że istnieje coś takiego jak skala podatkowa. Ta forma opodatkowania jest najczęściej stosowana przez przedsiębiorców. Jej główną zasadą jest opodatkowanie dochodu według dwustopniowej skali. Pierwsza skala nie przekracza dochodu do 85 528 zł, a wtedy podatek wynosi 18%. Druga skala przekracza dochód 85 528 zł, a podatek wynosi wtedy 14 839,02 zł + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.

Jak zgłosić wybraną formę opodatkowania jako skali podatkowej?

Aby zgłosić skalę podatkową jako formę opodatkowana, przedsiębiorca podczas rejestracji może wypełnić odpowiednie miejsce na druku CEIDG-1. Jeśli przedsiębiorca wybrał konkretną formę opodatkowania, ale po czasie chce ją zmienić, to ma taką możliwość, ale tylko od nowego roku podatkowego. Trzeba pamiętać, aby odpowiednio wcześnie złożyć oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego, o zmianie formy opodatkowania. Takie pismo powinno być złożone do 20 stycznia roku, od którego przedsiębiorca chce zmienić formę opodatkowania. Należy pamiętać, że zaliczki na podatek dochodowy można opłacać miesięczna albo kwartalnie. Należy pamiętać, że tą drugą możliwość mają tylko przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność i Ci, którzy są tzw. małymi podatnikami.