Jak założyć spółkę w Hiszpanii?

Hiszpania staje się coraz bardziej popularna wśród przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć lub rozszerzyć swoją działalność. Prowadzenie biznesu w Hiszpanii przynosi wiele korzyści, takich jak niskie stawki podatkowe, silna etyka pracy i różnorodność kulturowa. Jest jednak również wiele rzeczy, które musisz wiedzieć o założeniu spółki w Hiszpanii, zanim osiągniesz sukces na rynku, który nie okaże się stratą Twojego czasu i pieniędzy. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie przydatne informację, które ułatwią Ci przejście procesu rejestracji spółki w Hiszpanii. 

Spółka w Hiszpanii – rodzaje spółek 

Hiszpania to kraj, który z każdym dniem rośnie w siłę i staje się wielką konkurencją dla krajów Unii Europejskiej. Z tego względu, kraj ten przyciąga wielu przedsiębiorców, którzy pragną osiągnąć sukces na arenie europejskiej i nie tylko. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na założenie spółki w Hiszpanii mogą zdecydować się na założenie spółek takich jak:

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – jest to najpopularniejsza forma działalności gospodarczej w Hiszpanii, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to rodzaj podmiotu gospodarczego, który daje inwestorom możliwość stworzenia spółki bez ryzyka utraty zainwestowanego kapitału. Ten rodzaj podmiotu gospodarczego oferuje wiele korzyści, w tym ograniczoną odpowiedzialność, ochronę przed odpowiedzialnością osobistą, ulgi podatkowe i wiele innych,
  • spółka akcyjna – to podmiot gospodarczy będący własnością jednego lub kilku wspólników, którego akcje są notowane na giełdzie. Spółka akcyjna (jak każda inna firma) musi płacić podatek, a odpowiedzialność wspólników ograniczona jest do wysokości wniesionego kapitału. Jest to korzystne rozwiązanie dla średnich i dużych przedsiębiorstw,
  • spółka komandytowa – ma właścicieli, zwanych udziałowcami, którzy mają prawo do udziału w zyskach lub stratach i którzy mają prawo wyboru zarządu. 

Założenie spółki w Hiszpanii – proces rejestracji 

Proces rejestracji spółki w Hiszpanii jest uważany za dość łatwy i zrozumiały dla przedsiębiorców. Mimo to spełnienie wszystkich wymagań oraz przestrzeganie ustalonych prawnie zasad rejestracji spółki, nadal może przynieść przedsiębiorcom wiele kłopotów i niepotrzebny stres. W celu ułatwienia finalizacji procesu rejestracji spółki w Hiszpanii, przygotowaliśmy krótki opis najważniejszych kroków, bez których założenie spółki nie jest możliwe:

  1. Każdy obcokrajowiec zobowiązany jest do posiadania Numeru Identyfikacyjnego Cudzoziemca (w skrócie NIE), który umożliwia obcokrajowcom załatwienie spraw urzędowych, podjęcia pracy na terenie kraju, a nawet otwarcia rachunku bankowego. Numer ten nie jest numerem identyfikacyjnym.
  2. Przedsiębiorca może ubiegać się o uzyskanie certyfikatu, który pozwoli na zarejestrowanie spółki pod wybraną przez niego nazwą.
  3. Następny krok to otwarcie rachunku bankowego pod wcześniej wybraną nazwą spółki.
  4. Sporządzenie umowy spółki.
  5. Uzyskanie numeru identyfikacji podatnika w hiszpańskim urzędzie podatkowym. 
  6. Po uzyskaniu numeru podatnika, należy opłacić podatek od przeniesienia własności i aktów prawnych. 
  7. Wykonanie powyższych kroków pozwala na rejestrację spółki w hiszpańskim rejestrze spółek. 

Szczegółowe informacje: https://accountingservicesinspain.com