Inteligentny dom, czyli świąteczno-noworoczne przygotowania w przyszłości

Gdyby spojrzeć co ostatnio działo się w wielu polskich domach, to pewnie zobaczyłoby się, że wiele osób robiło świąteczne porządki, zakupy jedzeniowe, zakupy prezentowe, przygotowywało jedzenie, wysyłało kartki świąteczno-noworoczne, etc. A przy okazji co jakiś czas pada na twarz, bo już nie ma siły. W przyszłości ten świąteczno-noworoczny okres będzie wyglądał zapewne trochę inaczej.

Już teraz za odkurzanie może odpowiadać autonomiczny odkurzacz, a za kilka lat pojawi się też pewnie odpowiedni sprzęt do sprzątania kurzy z mebli i mycia okien.

Już teraz zakupy można dokonać przez internet samodzielnie lub z wykorzystaniem jakiegoś inteligentnego asystenta, jak Alexa, Siri, etc. W przyszłości, jak zrobimy już raz listę zakupów świątecznych, nasz ‚asystent’ może skorzystać z tej listy, sprawdzić zawartość smart lodówki i sam zaproponować co kupić oraz dokonać zakupów.

Zakupy te będzie pewnie mógł odebrać udoskonalony ‚odkurzacz’, którzy będzie miał odpowiednie ramię przy pomocy którego rozpakuje te zakupy do smart lodówki i smart szafek.

Siri lub Alexa zaproponują też pewnie prezenty dla domowników i znajomych, bo będzie bardzo dobrze znała ich potrzeby (na podstawie ich wyszukiwań, pobranych filmów, muzyki, etc.).

Jedzenie już teraz można robić w smart kuchenkach, które dbają o to by nic się nie przypaliło i nie było niedogotowane, a w przyszłości pewnie jakiś robot będzie też w stanie przygotować to jedzenie i później podać je do stołu.

Tak być może już wkrótce. Pytanie, które pozostanie – czy to będzie lepsze?