Generalna sztuczna inteligencja

Temat generalnej sztucznej inteligencji jest już coraz częściej podnoszony przez naukowców z całego świata. Nie jest to jeszcze temat mainstreamowy, gdyż badania są w bardzo początkowej fazie, ale w przeciągu najbliższych kilku lat może się to zmienić.


Generalna sztuczna inteligencja, czy ‚sztuczna inteligencja ludzkiego poziomu’ (human level artificial intelligence) miałaby być programem, który jest w stanie wykonywać większość zadań, które jest w stanie wykonać człowiek, czyli jednocześnie rozumieć mowę, obraz, skomplikowane zależności, umieć grać w gry, analizować sytuacje społeczne, etc. Ważne jest też, aby była w stanie transferować wiedzę i umiejętności z jednego problemu na drugi oraz aby nie wymagało to ogromnej ilości energii i danych.

Jeżeli interesuje Was ten temat, warto już teraz czytać publikacje dotyczące aktualnych badań. Można też zerknąć na wykłady z kursu na MIT /Massachusetts Institute of Technology/ (czyli wiodącej uczelni technicznej na świecie) dotyczące dokładnie tego zagadnienia.

Więcej:
https://agi.mit.edu/