Białe tablice magnetyczne – nie tylko do szkoły

Niemal każda płaszczyzna naszego życia została zdominowana przez elektronikę. Podczas zabawy, nauki, pracy a nawet sportu korzystamy z coraz to nowszych technologii. Nie zaprzeczamy, że ta jest bardzo pomocna, ale nie raz wprowadza nieco za dużo zamieszania. Dlatego przypominamy analogowe narzędzie, które w tych pędzących czasach wprowadzi nieco porządku – poznajcie tablice magnetyczne!

Jak wykorzystać tablicę?

Najczęściej wykorzystujemy tablicę do krótkoterminowego planowania. Za pomocą markerów stworzymy listę zadań, utrwalimy plany na najbliższe dni, a magnesem powiesimy na przykład listę zakupów. To rozwiązanie doskonale się sprawdza tam, gdzie domownicy mijają się w ciągu dnia. W ten sposób łatwo podzielić się najważniejszymi sprawami, które są do zrobienia w domu.

Tablica magnetyczna może być również naszym osobistym plannerem. Za jej pomocą zorganizujesz poszczególne etapy pracy, przelejesz natłok idei na tak zwaną mapę myśli, zanotujesz najważniejsze terminy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzieci uczyły się planowania na tablicy magnetycznej. Oczywiście dla nich polecamy zmywalne pisaki i markery, które łatwo zmyć nawet pod bieżącą wodą.

Dzięki magnetyczności na tablicy możemy umieszczać nie tylko papier, ale też lekkie przedmioty. To na przykład kosmetyki. Magnes umieszczony od strony wieczka (żeby ciągle nie przyklejać nowego) wybranych pudrów, kremów czy na pędzelkach itd. To samo możemy zrobić ze słoiczkami z przyprawami w naszej kuchni.

Za pomocą tablicy magnetycznej możemy aktywizować najmłodszych do nauki. Dzieci mogą ćwiczyć pisanie, matematykę, rysowanie. Na rynku jest mnóstwo pięknych magnesów z literkami i cyferkami, przy pomocy których, dzieci chętnie będą się uczyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie magnesy wykonać samemu – wystarczy magnetyczny arkusz, klej i garść podstawowych przyborów plastycznych.

Jaką wybrać?

Na rynku dostępna jest cała gama różnych tablic, które znajdą zastosowanie w innych sytuacjach. W dużych zakładach pracy czy biurach najlepiej sprawdzą się te wieszane na ścianie i tak zwane flipcharty. Te pierwsze jako plannery lub tablice ogłoszeniowe. Flipcharty do celów szkoleniowych, ze względu na swoją mobilność mogą być wykorzystywane w dowolnym miejscu. W domu sprawdzi się niewielka tablica umieszczona na ścianie w dostępnym dla wszystkich domowników miejscu. anych przez najbardziej niesfornych uczniów. Tam gdzie mamy do czynienia ze starszymi uczniami, możemy już bez obaw korzystać z mobilnych tablic. W wypadku zakładów pracy wybór jest bardziej skomplikowany. O ile w szkołach tablica magnetyczna jest wykorzystywana stricte w celach szkoleniowych, to w biurze może pełnić dodatkowo  funkcję plannera. Nie ma reguły z jakiej tablicy korzystamy podczas lekcji lub szkoleń, natomiast tablica wykorzystywana jako grafik zdecydowanie powinna być umieszczona na ścianie.

Oprócz samej tablicy magnetycznej potrzebna będzie garść magnesów, którymi przymocujemy notatki zapisane na papierze. Warto zainwestować w nieco więcej kolorów markerów do tablicy – różne kolory ułatwią oddzielenie poszczególnych zadań i spraw. Dla łatwiejszego czyszczenia tablicy czasem przyda się płyn do szyb w spryskiwaczu.

Wybierz swoją

To jaką tablicę wybierzemy zależy od dwóch czynników. Po pierwsze, ile mamy na nią miejsca. Po drugie komu i do czego będzie ona służyć. Dla pojedynczego użytkownika i do małych domowych projektów z pewnością wystarczy mała tablica. Te większe znajdą zastosowanie w biurach lub zakładach pracy.